Prvi maj - praznik rada - stanje radnika u Srbiji
Svim radnicima u Srbiji i svetu čestitamo praznik rada i želimo vam uspešnu borbu za prava radnika i ostvarivanje životnih uslova dostojnih čoveka i građanina.
Prvi maj se slavi u celom svetu u čast velikih demonstracija u Čikagu od 1. maja 1886.godine kada je u tom američkom gradu izbio generalni štrajk radnika sa zahtevom da se radno vreme skrati na 8 sati rada dnevno po uzoru na teoriju čuvenog filantropa Roberta Ovena iz 19.veka pod nazivom "8 sati rada, 8 sati odmora, 8 sati sna".
Danas se neki političari zalažu da se radno vreme smanji na 5, 6 ili 7 sati a neki bi čak da povećaju na preko 8 sati dnevnog rada. U civilizovanom svetu trenutno traje stručna rasprava na tu temu a glavno pitanje je kako održati i poboljšati produktivnost radnika i sa druge strane kako napraviti balans između poslovnih radnih obaveza i privatnog života.
Na današnji dan želimo da se ukratko osvrnemo i na uslove rada prvenstveno kod stranih investitora u Srbiji.
U nemačkim firmama Lidl i Leoni radnice se žale na preteranu eksploataciju, nepostojanje sindikata i nerazumevanje od strane poslodavaca kao i na prvenstvo nemačkog radnog zakonodavstva u odnosu na srpski zakon u pomenutim firmama što je svakako pitanje za ozbiljno pravno razmatranje (iako ove firme posluju na teritoriji Srbije što ukazuje na loš položaj zemlje u odnosu na Evropu i zapadni svet koji je nažalost Srbiji očigledno nametnuo status ekonomske kolonije). Postoje i neka mišljenja da nemačko radno zakonodavstvo više vodi računa o pravima radnika od srpskog pa bi na taj način moglo pozitivno da utiče na položaj radnika u Srbiji.
Više o tome na sledećem linku ispod:
Zahvaljujemo portalu Južne vesti koji ukazuje na problem neprodužavanja ugovora o radu na jugu Srbije kod stranih investitora Leoni, Aptiv, Gruner, Elrad, Džonson i Jura, kao i na ostale probleme sa kojima se tamošnji radnici suočavaju te preporučujemo da pročitate njihovu objavu na sledećem linku:
Prema navodima Zaštitnika građana Zorana Pašalića u sudovima Srbija godišnje ima i do 1.000 radnih sporova koji u proseku traju od 5 do 7 godina a radnici se u Srbiji najviše žale na zlostavljanje na radu, neplaćeni prekovremeni rad, nezakoniti prekid radnog odnosa, neplaćeni godišnji odmor i neisplaćivanje doprinosa za socijalno osiguranje. Više o tome možete pročitati klikom na link ispod:
Na temu pravnih pitanja iz oblasti radnih i socijalnih prava preporučujemo da se informišete na sajtu www.pravniinfo.blogspot.com.
Ovom prilikom najavljujemo da ćemo u narednom periodu se više posvetiti sudskoj praksi Vrhovnog suda Srbije na temu radnih sporova i drugih sudskih postupaka i objavama na pomenutu temu.
Literaturu iz oblasti pravnih nauka možete pronaći i nabaviti na našoj stranici klikom na link ispod:
https://istinasloboda.blogspot.com/2025/01/on-line-knjizara-prodaja-knjiga.html
Za sva dalja pitanja i sugestije stojimo na raspolaganju.
Srdačan pozdrav.
Коментари
Постави коментар