Ko i zbog čega ruši hotel Jugoslaviju i Beogradski sajam?

Hotel Jugoslavija na obali Dunava između beogradskih opština Zemun i Novi Beograd i Beogradski sajam na obali Save jesu simboli uspeha socijalističke arhitekture građene u vremenu velike ekonomske ekspanzije praćene ekspanzijom Beograda na nove teritorije u vremenu kada je socijalistička ekonomija Jugoslavije beležila visoke stope privrednog rasta i zaposlenosti. 

Socijalistička arhitektura Beograda iz 1950-tih, 1960-tih i 1970-tih pa na dalje pokazuje u kojem pravcu je socijalističko društvo stremilo, u širinu, osvajanjem pustih prostranstava, a ne u visinu kako se to danas radi. Danas gradnja novih stambenih i poslovnih prostora čini Beograd tesnijim za život naših sugrađana u starom delu Beograda.

Gradska vlast oličena u Srpskoj naprednoj stranci i koalicionim partnerima, zarad izgradnje nečeg novog i modernog, spremna je da sruši ono staro, nešto što i dan danas uživa veliko poštovanje na arhitektonskim izložbama po svetskim metropolama. Ceo svet se divi arhitektonskim pravcima socijalističkog futurizma i brutalizma a gradski vlastodršci kao da se toga stide, kao da je kompleks niže vrednosti u odnosu na zapadne i bliskoistočne trendove zauzeo svoje uporište u gradskoj vlasti. 

U sklopu projekta Beograd na vodi u planu je da se sruše hotel Jugoslavija i hale Beogradskog sajma (sve hale osim Hale 1). To su objekti od ponosa za naš Beograd. Kao da se rušitelji Beograđanima smeju, gnušajući se vremena kada smo nekada bili moćna, uspešna, poštovana i nezavisna zemlja. 

Hotel Jugoslavija je služio za doček i noćivanje brojnih zvanica i posetioca iz celog sveta, među kojima su bili brojni glumci, pevači, svetski bankari, privrednici, predsednici država, premijeri, kraljevi, među kojima su najpoznatiji gosti bili kraljica Elizabeta Druga od Ujedinjenog Kraljevstva i veliki vođa Libije Muamer el Gadafi. Hotel je otvoren 1969. godine. U "Jugi", kako je komšije ovog velelepnog objekta često zovu, u sećanju na bivšu slavnu državu SFRJ (Socijalistička federativna republika Jugoslavija), slavile su se Nove godine, jubileji, pravile su se svadbe i ostale velike svetkovine u čuvenoj sali sa velikim kristalnim  lusterom "svarovski" (ušao je tada u Ginisovu knjigu rekorda kao najteži luster). Hotel je raspolagao velikim restoranom i bazenom. Bio je najveći hotel u bivšoj Jugoslaviji.


Došle su godine raspada stare države, Juga je bila i na meti bombi neprijateljskog NATO pakta 1999. a nakon rata postala je još jedna žrtva kapitalističke tranzicije u vreme pljačke i rasprodaje zemlje od tzv. demokratskih vlasti. Privatizacija hotela i parcele ispod hotela je završena 2006. godine. Od tada pa do danas je u privatnom vlasništvu raznih privatnih investitora koji danas hoće da hotel sruše i izgrade stakleni poslovno-stambeni objekat u visini koja nije dozvoljena prostornim planom u tom delu grada. Međutim, sve je to dozvoljeno uz blagoslov trenutne gradske vlasti zahvaljujući novom urbanističkom planu.

Sledeći na meti je Beogradski sajam i njegove moćne gigantske raskošne hale u kojima smo nekada organizovali svetska prvenstva u košarci kada smo bili šampioni sveta, bolji i od Rusa i od Amerikanaca. Dan danas ovaj veliki građevinski kompleks služi za sajmove koje svake godine privuku više stotina hiljada stranih turista i domaćih posetilaca, među kojima je najlegendarniji Sajam knjiga ali i Novogodišnji vašar kojem su se Beograđani, naročito deca, uvek radovali. Hale su građene u periodu od 1954. do 1957. godine. 

Trenutna gradska vlast je predvidela da se na tom delu proširi stambeno-poslovni kompleks Beograd na vodi a da se novi sajam izgradi negde u predgrađu, čak kod Surčina! Dakle, nije dovoljno što se ključna saobraćajna čvorišta železnice (Glavna železnička stanica) i drumskog saobraćaja (BAS - Beogradska autobuska stanica) izmeštaju iz centra grada u najudaljenije i nepristupačnije delove grada, nego će to biti i u slučaju Sajma. Osim ako neka nova gradska odgovornija vlast tome ne stane na put. Pojedine grupe građanskih aktivista već sada pružaju otpor ovom rušilačkom nagonu gradske vlasti među kojima je najistaknutiji pokret Kreni promeni kao i Ekološki ustanak Aleksandra Jovanovića Ćute. 

Izbori za odbornike gradske skupštine Beograda će se održati 17. decembra, tako da će Beograđani imati priliku da sami presude da li su napred pomenuti projekti u njihovom interesu.



Коментари

Популарни постови са овог блога

Mir u svetu

Sudska praksa Vrhovnog suda Srbije

Humanitarni programi