Lenjinova Nova ekonomska politika - NEP
Nova ekonomska politika (skr. NEP) je bio ekonomski program nove sovjetske vlasti u Rusiji u periodu od 1921. do 1928. godine prema kome je nova sovjetska vlast na čelu sa Lenjinom dopustila obnovu određenih elemenata kapitalističke privrede sa ciljem poboljšanja ekonomskih uslova u zemlji.
Ideolozi: Vladimir Iljič Lenjin, Nikolaj Buharin.
Ključni pojmovi: ratni komunizam, građanski rat, bonovi, snabdevanje, planska privreda, sitnosopstvenička privreda, privatna svojina, nacionalizacija, kolektivizacija, koncesije, itd.
Karakteristike i istorijat NEP-a:
- Politika ratnog komunizma, na snazi od 1918. do 1921, u vreme Ruskog građanskog rata.
- Svrha NEP-a je bila da se ojača savezništvo između radnika i seljaka na ekonomskim osnovama, socijalističke industrije i malih seoskih gazdinstava, te da se preko robno-novčanih odnosa uključe i seljaci u izgradnju socijalizma.
- NEP je dozvolio obnovu kapitalističke privrede u manjem obimu, ali ostaje kontrola sovjetske države nad većim industrijskim pogonima, u transportu, bankarstvu i spoljnoj trgovini.
- Stroga racionalizacija raspodele svih dobara, novac je suspendovan kao platežno sredstvo, novac je zamenjen bonovima za snabdevanje
- Dekret o fiksnom plaćanju poreza u naturi je podstakao seljake da povećaju proizvodnju i tako ostvare dodatni prihod.
- Delimično je denacionalizovana mala industrija i dozvoljen rad privatnim trgovinama.
- Liberalizacijom trgovine ponovo se pojavila buržoazija, koji su se tad zvali nepovci. To su bili trgovci, zakupci poljoprivrednog zemljišta (zvani kulaci), prekupci, preduzetnici, akviziteri itd.
- Interese zaposlenih radnika po privatnim preduzećima štitila je država i sindikati.
- Osnovana Državna banka (Gosbank) kojoj je poverena monetarna politika i izdavanje novčanica sa zlatnom podlogom, zvane u skladu sa tradicijom Carske Rusije, červonci, koje su bile konvertibilne.
- 1922. NEP daje dobre rezultate, povećala se poljoprivredna proizvodnja i količina sirovina za preradu, oporavila se i industrija.
- Ukupno 92 koncesije su date strancima.
- Staljin je kao novi vođa Komunističke partije SSSR, nakon smrti Lenjina 1924. godine, zaključio da je NEP bio neophodni korak u izgradnji socijalizma, a da oportunisti nisu razumeli objektivne ekonomske zakone razvoja proleterske države.
- Lav Trocki i njegove pristalice su bili protiv NEP-a jer su smatrali da je to obnova kapitalizma i neuspeh komunističke strategije i taktike.
- NEP se okončava u vreme velikog manjka žitarica u vreme žetve 1928-1929. kada je Staljin ukinuo privatne posede i sproveo masovnu kolektivizaciju, odnosno uveo je državnu i društvenu upravu nad poljoprivrednim zemljištem, jer je tadašnja ekonomska prognoza bila da će se tako obezbediti dovoljno hrane za industrijsko radništvo po gradovima koji su prema partijskim planovima morali značajno da se razviju.
- do 1931. su pod državnu kontrolu vraćeni svi privatni industrijski pogoni i trgovinski centri.
Literaturu iz oblasti pravnih nauka možete pronaći i nabaviti na našoj stranici klikom na link ispod:
https://istinasloboda.blogspot.com/2025/01/on-line-knjizara-prodaja-knjiga.html
Коментари
Постави коментар