Putinova pomoć afričkim narodima
Na samitu Rusija-Afrika u Sankt Petersburgu, koji je održan krajem jula 2023. godine, predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin je rekao da je Rusija u stanju da zameni ukrajinsko žito, kako komercijalno tako i u vidu besplatne pomoći afričkim zemljama.
„Naša zemlja je u stanju da zameni ukrajinsko žito, i komercijalno i u vidu besplatne pomoći afričkim zemljama. Štaviše, ove godine ponovo očekujemo rekordnu žetvu. Ali da budem precizan, dodaću, da ćemo u naredna tri-četiri meseca biti spremni da besplatno obezbedimo žito za Burkinu Faso, Zimbabve, Mali, Somaliju, Centralnoafričku Republiku, Eritreju, svakoj po 25.000 - 50.000 tona žitarica. Obezbedićemo i besplatnu isporuku ovih proizvoda potrošačima", rekao je Putin.
Obećanje izvoza hrane u Afriku je ključno za Putinov cilj da iskoristi samit u Sankt Petersburgu za jačanje veza sa kontinentom na kojem živi 1,3 milijarde ljudi i koji je sve snažniji na globalnoj sceni. Ukupno 54 afričke nacije čine najveći glasački blok u UN.
Rusija se takođe smatra najvažnijim dobavljačem oružja za Afriku. A još jedno pitanje je sudbina privatne vojne kompanije i plaćeničke grupe Vagner - posle kratke oružane pobune protiv najvišeg vojnog rukovodstva Rusije krajem juna 2023. godine. Ruska plaćenička grupa Vagner čiji je osnivač bio Jevgenij Prigožin je aktivna u Maliju i Centralnoafričkoj Republici, a neki posmatrači vide Burkinu Faso kao verovatni sledeći cilj Vagnera. Budućnost Vagnera biće važno pitanje za zemlje kao što su Sudan i druge koje sklapaju ugovor sa Vagnerom u zamenu za prirodne resurse poput zlata. Pre tragične pogibije Prigožina i užeg rukovodstva Vagnera u avionskoj nesreći krajem avgusta 2023. godine ruski zvaničnici i Prigožin rekli su da će Vagner nastaviti sa radom u Africi. Pretpostavka je da će sa novim rukovodstvom Vagner nastaviti poslovnu saradnju sa pomenutim afričkim državama.
Postoje i istorijski koreni ove današnje saradnje, s obzirom na to da je Rusija još u vreme Sovjetskog Saveza (SSSR), Hladnog rata i oslobodilačkih socijalističkih anti-kolonijalnih ratova uživala veliki ugled među svojim socijalističkim partnerima u Africi te je stvoren uticaj na afričkom kontinentu koji traje do današnjih dana bez obzira na kušnju vremena i novonastale istorijske prilike u međunarodnim odnosima nakon pada Berlinskog zida 1989. i raspada SSSR 1991. Videćemo u godinama pred nama, u kojim će se sve oblastima razvijati saradnja i uzevši u obzir ekonomsko i političko prisustvo, kako Rusije, tako i Narodne Republike Kine i Indije u Africi.
Коментари
Постави коментар