Lula da Silva i novi socijalizam Brazila
Luiz Inasio Lula da Silva rođen je 27. oktobra 1945. godine u Brazilu. Počeo je kao čistač cipela i ulični prodavac i postao blizak levičarskom sindikalnom pokretu u Brazilu da bi 1975. godine postao predsednik sindikata metalaca i nakon toga 1980. godine sa sindikalcima i intelektualcima osnovao Radničku partiju u vreme kada je Brazilom vladala vojna diktatura.
Godine 2002. nakon izbora stupa na dužnost predsednika Brazila i postao je poznat po socijalnim programima „Fome zero“ (program iskorenjivanja gladi) i „Bolsa familija“ (finansijska pomoć za porodice koje školuju i vakcinišu svoju decu). Za vreme prvog Lulinog mandata broj siromašnih u Brazilu je smanjen za 27,7%. Brazil je postao 7. najveća privreda sveta kao rezultat uspešne Luline ekonomske politike ali pre svega rastuće globalne potražnje za proizvodima kao što su soja i gvožđe, kao i otkriće najvećih rezervi nafte u istoriji Brazila.
U međunarodnoj politici Lula ima reputaciju posrednika i pomiritelja i ima ambiciju da Brazil postane stalni član Saveta bezbednosti UN.
Luis Inasio Lula da Silva prvi put je 2002. godine izabran za predsednika Brazila, drugi mandat je osvojio na izborima 2006. godine, a treći mandat na izborima 2022. godine kada je pobedio desničarskog kandidata (u tom trenutku predsednika Brazila) Žaira Bolsonara.
Tokom predsedničke kampanje 2022. godine Lula da Silva je koncentrisao svoj program na ekološka pitanja (poput očuvanja šuma Amazonije) a manje na socijalna pitanja kao ranijih godina. Nakon ponovnog stupanja na dužnost predsednika Brazila 2023. godine njegova spoljna politika je usmerena na razvoj međunarodne organizacije BRIKS i pomirenje Rusije i Ukrajine.
Septembra
2023. godine Lula i američki predsednik Bajden su se sastali na marginama
zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama. Predsednici
dve najveće države u Severnoj i Južnoj Americi najavili su novo
partnerstvo u podršci radničkim pravima, a izbegavali su otvorene rasprave o sukobu Rusije i Ukrajine i američkom embargu protiv Kube.
„Ovaj sastanak ovde za mene je više od bilateralnog sastanka, to je rađanje nove ere u odnosima SAD i Brazila. To je odnos jednakih“, rekao je tada Lula.
Cilj njihovog novog partnerstva o radu je zaustavljanje eksploatacije radnika i prinudnog i dečijeg rada, kao i diskriminacije na radnom mestu, uz stvaranje mogućeg okvira za pridruživanje drugih država u Grupi 20 (G20) i da se uspostave garancije da će prilikom prelaska sa fosilnih goriva na obnovljivu energiju naglasak biti na zaštiti prava radnika.
Коментари
Постави коментар