Estradni patriotizam
Estradni patriotizam je politički pojam na javnoj sceni koji je poznat pod nazivima kao što su vulgarni nacionalizam, klero nacionalizam, zloupotreba srpske nacionalne ideje , šatriotizam (šatro patriotizam) itd. Estradni patriotizam po svom nazivu govori da je reč o jednom političkom patriotizmu koji je projektovan krajem 80-tih godina 20.veka za političke potrebe: prilagođen narodnim masama za potrebe manipulacije nižim slojevima društva i uličnim mitinzima i ostalim predstavama za javnost.
Ideolozi i prvoborci estradnog patriotizma su Vuk Drašković i Vojislav Šešelj. Obojica su pre toga bili "veliki" komunisti i članovi SKJ. Posle pada komunizma i uvođenja višestranačja 1990.godine u Srbiji osnovali su Srpski pokret obnove (SPO) koji je nosio srpski nacionalni predznak, bili su izrazito anti-komunistički orijentisani a neki su bili i za povratak monarhije i rušenje republike. Godine 1991.godine Vojislav Šešelj se odvojio i kasnije osnovao Srpsku radikalnu stranku (SRS) koja je bila nacionalistička stranka čiji je glavni cilj bio da se na ruševinama Jugoslavije, u kojoj je tada besneo građanski rat, formira Velika Srbija. Obe stranke su, zajedno sa drugosrbijanskom opozicijom, projektantima novog sistema poslužile u rušenju komunističkog sistema i izgradnji neo-liberalnog kapitalizma i kolonijalne demokratije.
Kasnije, pogotovo 2000-tih su se istakle i neke druge političke opcije koje su uz podršku Srpske pravoslavne crkve počele da šire jedan vid nacionalizma zasnovan na idejama svetosavlja, Nikolaja Velimirovića i Dimitrija Ljotića. Tu se ubrajaju pokreti poput Dveri, Obraza, SNP 1389, Zavetnici, Srpska desnica itd. U javne ličnosti koje su poznati promoteri ovog oblika nacionalizma spadaju: Dragoslav Bokan, Dragoš Kalajić, Boško Obradović, Mladen Obradović, Milan Brdar i drugi.
Kasnije, od 2010-tih sa razvojem interneta su se javile i brže širile i neke druge ideje ili teorije koje čak nemaju veze sa politikom kao što je teorija da su Srbi najstariji narod na svetu čiji su glavni zagovornici Jovan Deretić i Dejan Lučić. Ista ekipa poznatih ličnosti sa You Tuba su ti koji se bave tajnim društvima, masonima, iluminatima, reptilima, zemljom ravnom pločom, Harp antenama, zaprašivanjem iz vazduha itd. Tu je i Miroljub Petrović, zvezda You Tuba, koji se zalaže za povratak Dušanovog carstva i uvođenje teokratije (ali na vrlo podsmešljiv i komičan način). Postoje i grupe koje se bave nekim pitanjima koja jesu od životne važnosti poput migranata koji dolaze sa Bliskog istoka, GMO hrane, obavezne ili slobodne vakcinacije, digitalne demokratije koju zastupa ekonomista Branko Dragaš itd.
Srodne ideologije koje spadaju u korpus ideja kojima se služe estradni patrioti jesu sledeće:
- srpski nacionalizam,
- anti-globalizam,
- svetosavski nacionalizam,
- rusofilstvo,
- evroskepticizam,
- ekonomski nacionalizam,
- direktna demokratija,
- militarizam,
- socijalni konzervativizam,
- anti-komunizam,
- anti-liberalizam,
- anti-vakseri,
- ekološki pokret,
- ideja o zaštiti srpskog pisma (ćirilice),
- anti-imigrantska politika,
- novo pravoslavlje,
- vojna neutralnost.
Karakteristike:
- Svaki od gore navedenih političkih pokreta je od nacionalizma kao filozofije i sistema društvenih vrednosti stvorio nacionalizam kao političku ideologiju koja je komprovitala samu tradicionalnu srpsku nacionalnu ideju čime je ta ideja postala okaljana i urušena u dnevnoj partijskoj politici a njeni glasnogovornici i partijski lideri su se za to vreme poprilično obogatili gradeći svoju karijeru na estradnom patriotizmu.
- Skoro svako ko je bio u početku profesionalni patriota je na kraju postao pro-zapadni i pro-evropski političar i drugosrbijanac a tipični primeri su: Vuk Drašković (SPO), Tomislav Nikolić (SRS), Aleksandar Vučić (SRS) i Boško Obradović(Dveri). Tako je iz patriotskog SRS-a nastao pro-zapadni SNS.
- Baš kao drugosrbijanci i estradni profesionalni patrioti imaju svoje fraze i parole koje stalno vrte u krug na političkoj sceni kao što su: "Kosovo je srce Srbije", "Kosovo glava Lazareva", "Živela majka Rusija i car Putin", "Dogodine u Prizrenu", "Srbi su nebeski narod", "Ne damo Kosovo" itd. Iz ovih parola može se videti pozivanje na istorijske simbole i srpsku tradiciju, pogotovo na kosovski mit i savez sa Rusijom. To su istorijske teme koje bude poprilično jaka osećanja u srpskom narodu. Pogotovo borba da se neprizna nezavisnost Kosova koje je pod albanskom upravom i američkom NATO okupacijom proglasilo jednostranu nezavisnost 2008.godine.
- Estradni patriotizam prati jedna čak posebna kultura u vidu muzike, načina oblačenja i mantre. Na njihovim uličnim mitinzima gotovo uvek se mogu čuti srpske patriotske pesme u kojima je opevano Kosovo i Metohija kao istorijska srpska teritorija i čuveni boj na Kosovu iz 1389.godine. Što se oblačenja tiče tu postoji neka vrsta uniformnosti preko majci i dukserica na kojima se mogu videti četnički simboli, srpska i ruska zastava, teritorija Kosmeta itd.
- U doba razvoja tehnologije patriotizam se sveo na političku borbu isključivo preko interneta na društvenim mrežama koja ne daje nikakave rezultate na realnom političkom terenu.
Biračko telo "patriotskih" političkih stranaka čine uglavnom niži slojevi društva, porodice koje su žrtve tranzicije posle Peto oktobarskih promena, omladina, novopravoslavci, Srbi iz Republike Srpske i Srpske Krajine itd.
Poznate političke organizacije estradnog patriotizma su:
- Srpska radikalna stranka (SRS),
- Srpski pokret Dveri (Dveri),
- Demokratska stranka Srbije (DSS),
- Srpska stranka Zavetnici,
- pokret Obraz,
- pokret 1389,
- Pokret snaga Srbije Bogoljuba Karića (PSS),
- Srpska desnica,
- pokreti Svetlo,
- Srpski preporod i mnogi drugi...
( Svake godine stvaraju se novi pokreti i gase stari tako da je konkurencija prilično velika na ovoj strani političke scene. Mnogi pokreti traju vrlo kratko za kratkotrajne svrhe).
Коментари
Постави коментар