Društvena preduzeća u današnjoj Srbiji?
Društvena preduzeća su nastala u vreme samoupravnog socijalizma kao obliku industrijske demokratije u kojoj je privreda formalno bila u rukama radnika a pod nadzorom države. Društveno preduzeće je preduzeće koje u celini posluje društvenim kapitalom koje je u vlasništvu radnika. Radnici upravljaju preduzećem preko Radničkog saveta koji bira i postavlja direktora.
Više o tome možete pročitati na našem blogu preko sledećeg linka:
https://istinasloboda.blogspot.com/2020/01/samoupravljanje.html
Od 2000.godine, po dolasku novih vlasti i promenom socijalno-ekonomskog sistema, nova vlast je počela sa sprovođenjem neo-liberalne politike u kojoj je privatizovan dobar deo nekadašnje socijalističke privrede u korist novih lokalnih oligarha i stranih vlasnika međunarodnog privatnog kapitala.
Trebamo da napomenemo da je sa pravne tačke gledišta tadašnja privatizacija koja se odigravala u periodu do 2006. godine bila protivustavna jer je po tadašnjem ustavu iz 1990. godine (koji je važio do 2006. kada je donet novi ustav) društvena, državna i privatna svojina su bile ravnopravne tako da nikako nije mogla biti ukinuta društvena svojina Zakonom o privatizaciji iz 2001.godine jer je taj zakon bio protivustavan. Samim tim su i tadašnje privatizacije društvenih preduzeća bile protivustavne.
Privatizacija je tekla na taj način što su društvena preduzeća u procesu restruktuiranja bila podržavljena (prešla su u državnu svojinu Republike Srbije) a potom su kao državna preduzeća privatizovana. Za protivustavne privatizacije do dana današnjeg nije niko odgovarao pred pravosudnim organima Republike Srbije.
Prema podacima od aprila 2013.godine do kojih smo došli u članku "Večernjih novosti" u Srbiji i dalje postoji 250 preduzeća u društvenoj svojini.
Vlada Srbije je u tom periodu podržavila IMT iz Beograda. U tom procesu je tada bilo još 35 preduzeća među kojima su Poljoprivredno-industrijski kombinat „Zemun“, „Energetika“, „Lola preduzetništvo“, Preduzeće za radno osposobljavanje i zapošljavanje invalida, slepih i slabovidih „Svetlost“, „Kvalitet“ i čak 23 vodoprivredna preduzeća.
Коментари
Постави коментар